Medvědí skála je druhá nejvyšší hora Mostecka a nejvyšší vrchol Rudolické hornatiny, měří 923,8 m. Tvoří oblý vrchol krátkého hřbetu složeného z reliktních biotitických žul a dvojslídných ortorul. Na plochém temeni hory se nacházejí vrcholové skály a žokovité balvany, na úbočích řada větších i menších skalek a na svazích rozptýlené sutě. Hora byla původně porostlá smrkovým lesem, který odumřel vlivem imisí, příměs buku zejména na východní straně. Je velmi pravděpodobné, že během ledových dob ve čtvrtohorách pokrývala vrcholek Medvědí skály malá ledovcová čepička. Jméno Medvědí skála dostala hora podle toho, že zde byl v 18. století zastřelen poslední medvěd žijící v Krušných horách.

Z vrcholu je nádherný kruhový rozhled, jeden z nejhezčích na Mostecku: na severu Hora Svaté Kateřiny, na severovýchodě Jeřabina, Černý vrch, Loučná, Stropník, na východě Litvínov, na jihovýchodě Mostecká pánev, Bořeň, Milešovka, Zlatník, Hněvín a další kopce Českého Středohoří, na jihu Žatecko, na jihozápadě Doupovské hory, na západě Klínovec.

     

Skiareál na Klínech v Krušných horách, který je vzdálený pouhých 6 km. Přichystaných je pro vás 5 sjezdovek lehké až střední obtížnosti, snowpark, tréninkové centrum a sáňkařská dráha. Pohodlný návrat k horní stanici vám zajistí čtyřsedačková lanovka Doppelmayer a dva lyžařské vleky.

Lyžování pro začátečníky i pokročilé (široké sjezdovky, lyžařská a snowboard. škola, ceník skipasů)
Večerní lyžování na sedačkové lanovce (s osvětlenou sjezdovkou Centrální)
Snowpark
Stanice Horské služby
Skibar Mammut u horní stanice lanovky

 

 

Mariánské údolí je označení pro údolí Jiřetínského potoka mezi Mikulovicemi a horní částí Horního Jiřetína. Šest kilometrů dlouhé a poměrně hluboce zařízlé údolí tvoří jedinou přirozenou přístupovou cestu do západní části mosteckého Krušnohoří. Údolím proto již ve středověku vedla důležitá zemská obchodní stezka, kterou dodnes připomíná jméno jednoho z kopců nad Novou Vsí v Horách. Tím kopcem je Strážný vrch, vysoký 761,5 m, dříve nazývaný Wachhübel. Právě odtud byla kdysi střežena obchodní cesta z Horního Jiřetína přes hřebeny Krušných hor do Saska.

Na Strážném vrchu byla v roce 1992 postavena větrná elektrárna s dvojramennou vrtulí o výkonu 320 kW, uvedená do provozu v únoru 1993. Od konce 90. let 20. století je mimo provoz. V roce 2003 poblíž vznikla další větrná elektrárna s tříramennou vrtulí o výkonu 1,5 megawattu, zprovozněná 16. srpna 2003. V listopadu 2004 pak poblíž vyrostla již třetí věž větrné elektárny, projektována je stavba dalších.

   

Černý rybník o rozloze 1,08 ha je součástí stejnojmenné přírodní rezervace vyhlášené r. 1993. Pochází z 19. století a původně sloužil k chovu ryb. Dodnes zde můžeme nalézt vzácné rostlinné a živočišné druhy.

Černý rybník se nachází v bezprostřední blízkosti silnice z Litvínova do Českého Jiřetína, v ohybu pravotočivé zatáčky. Nedaleko jsou zastávky autobusové dopravy a prochází tudy také tzv. Krušnohorská magistrála.

Černý rybník je umělá vodní nádrž vzniklá v 19. století na potoce Svídnici. Má rozlohu 1,08 ha a původně sloužila k chovu ryb. Napovídá tomu původní německý název Forellenteich – Pstruhový rybník. Je součástí Přírodní rezervace Černý rybník, která byla vyhlášena 8. listopadu 1993. Kromě rybníka k rezervaci patří rašeliniště rozkládající se západně, směrem k německé hranici. Roste na něm především vřes obecný, vlochyně, borůvka černá i ohrožené druhy rostlin jako např. šicha černá, koprník štětinolistý, klikva bahenní a jiné. Živočišnou říši zastupuje vzácný tetřívek obecný ale i ještěrka živorodá. V okolí byly koncem 19. století nalezeny dva sekeromlaty, pozůstatky kůlů a nádoba kultury se šňůrovou keramikou.

 
     

Výroba dřevěných upomínkových předmětů, suvenýrů a reklamních předmětů i na zakázku. Společnost byla založena 21.2.1994 a podniká v oboru dřevovýroba. V roce 1889 se v budově současné firmy začaly vyrábět první dřevěné výrobky. Dnes je to poslední dřevovýroba v této oblasti Krušných hor, navazující na rozmach hračkářství, který začal na konci devatenáctého století.

STÁLÉ EXPOZICE HRAČEK A DŘEVĚNÝCH VÝROBKŮ ve firmě NBW Nová Ves v Horách jsou ve všední dny od 10:00 do 14:30 hodin.
Návštěvy větších skupin oznamte, prosím, předem.

Loučenská hornatina   

Loučenská hornatina je jeden ze dvou geomorfologických podcelků Krušných hor. Její severní hranice sleduje hranici s Německem, na jihu je oddělena od prostoru Podkrušnohorských pánví tzv. Krušnohorským zlomem. Na západě hraničí s Klínoveckou hornatinou, přibližně v linii Perštejn – České Hamry a na východě končí Nakléřovským průsmykem, který ji odděluje od Děčínské vrchoviny.

Zatímco jižní svahy pokrývají především zachovalé bučiny, smrkové porosty na hřebenu vinou neúnosného emisního zatížení z elektráren v podhůří většinou odumřely. Nyní probíhá jejich nákladná obnova. Důležitou složku zdejší přírody tvoří rašeliniště vrchovištního typu (např. NPR Novodomské rašeliniště).

Pro Loučenskou hornatinu je charakteristické, že žádný z vrcholů již nepřesahuje 1000 m n. m. Nejvyšším vrcholem je Jelení hora (994 m),[1] ale pojmenována byla podle Loučná (956 m). Další významné body: Medvědí skála (924 m), Jedlová (853 m), Střelná (868 m), Stropník (856 m), Bouřňák (869 m), Pramenáč (909 m), Komáří hůrka (808 m) a Špičák u Krásného Lesa (723 m). Celá hornatina má podobu náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, a od pánve je oddělená výrazným svahem, dosahujícím místy až 500 metrového převýšení.

 
Rozhledna Jeřabina   

Jeřabina je rozhledna na menší stejnojmenné vyvýšenině (německy Haselstein) v Krušných horách v okrese Most asi 20 km severně od města Mostu. Rozhledna se nachází zhruba 100 metrů vpravo od silnice III/2543 Křížatky – Mníšek. Vedou k ní dvě turistické stezky – červeně značená od jihovýchodu z Litvínova a žlutá od severozápadu z Mníšku.

Rozhledna zde byla poprvé vystavěna v roce 1884, avšak byla zničena vichřicí. V roce 1929 byla sice obnovena, ale po druhé světové válce zanikla i tato. Naposledy byla obnovena v roce 2009. Z rozhledny je výhled na okolní Krušné hory, na České středohoří a Mosteckou pánev.

Rozhledna je volně přístupná po celý rok.